Web Sitenize ait tüm verileri depolayan ve web kullanıcılarının ulaşabilmesini sağlayan bu bilgisayarlara web server bu verileri depolama ve yayınlama işlemine de web hosting denir. Hosting, kelime anlamı olarak, barındırma anlamına gelir. Yani herhangi bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dosyaların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.

İnternette web sitesi yayınlamak için özel olarak üretilmiş, web omurgasına çabuk bağlantısı olan, binlerce kişiye aynı anda hizmet verebilecek bir sunucuda yayınlamak istediğiniz belgelerin depolanması gerekir. Bu bilgisayarlar, evinizde kullandığınız bilgisayarınız olamaz, çünkü gerekli program ve donanımınız varsa bile bilgisayarınızın web bağlantı hızı işlem için yetersiz kalacaktır. Bu sebepten dolayı web hosting ler 7/24 hızlı ve kesintisiz olarak cevap verilebilmesi için yapılandırılmış sistemler üzerinden yayınlanmaktadır.

Günümüzde hostingler “Linux” ve “Windows” olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.

Linux Hosting

Web Hosting hizmetinin sağlandığı sunucuda Linux işletim sistemi kurularak oluşturulan hosting türüdür. Linux web hosting yüksek performanslı, stabil ve güvenli bir hizmet sunmaktadır. PHP destekli olduğundan dolayı WordPress , Joomla, Drupal, OpenCart gibi içerik yönetim sistemleri ( CMS) ile stabil ve güvenli olarak çalışabilmektedir. Ayrıca Javascript, Java, Flash uygulamalarını sorusuz bir şekilde çalıştırabilen bir hosting çeşitidir. Bu hosting türü uzun geçmişi, kullanıcılara sunmuş olduğu yüksek performans, güvenirlik ve diğer hostinglere oranla daha ekonomik olmasıyla her geçen gün kullanıcı sayısını artırmaktadır.

Windows Hosting

Windows hosting , windows işletim sistemine sahip, ASP, ASP.NET programlama dilini sorunsuz bir şekilde çalıştırabilen bir web hosting çeşitidir. Windows hostingler PHP çalıştırabilir fakat Windows sunucularda pek sağlıklı çalışmaz. Örnegin htaccess dosyası çalışmaz. Bu hosting türü HTML, javascript, java ve flash da çalıştırma özelliğine sahiptir. MS Access, MsSQL veritabanlı bir siteniz var ise problemsiz ve stabil çalışmasını istiyorsanız Windows hostingi tavsiye ederiz.